Aprilie 2023, Participare la colocviu național studențesc

În perioada 27-28 aprilie 2023 a avut loc colocviul național studențesc „Teorii și practice emergente în studiile literare și lingvistice”, organizat de Facultatea de Litere a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. În cadrul secțiunii „Studii de caz (EN)”, Maria-Simona Bica (student-voluntar CODHUS în ultimii doi ani) a prezentat lucrarea intitulată The Pitiful, The Pious, The Progressive: A Network of Antigone’s Socio-Cultural and Personal Reconstructions. Masterandă în cadrul a două programe (Literatură și cultură – context românești, contexte europene/ Studii Americane, anul al II-lea), Maria Bica a conceput o lucrare ce îmbină comparatismul și studiile umaniste digitale: cercetarea urmărește modul în care piesa Antigona a lui Sofocle este (re)interpretată din secolul al V-lea până în contemporaneitate, analizând tensiunile dintre text ca performance al contextului socio-politic și intenționalitate artistică personală a autorului. Studiul include o analiză de corpus pe 20 de „variante” ale Antigonei și aplicarea unor instrumente stilometrice, focalizându-se pe rețeaua a trei prototipuri ale personajului feminin.

Afișul evenimentului:

Extrase din prezentare:

Fotografii din timpul colocviului: