Iunie 2022, cea de-a 8-a ediție a International Conference on Higher Education Advances (HEAd’22)

În perioada 15-17 iunie 2022, a avut loc , cea de-a 8-a ediție a International Conference on Higher Education Advances (HEAd’22), organizată în format hibrin în Valencia, Spania. Echipa de cercetare a fost reprezentată de Oana Ivan, Loredana Bercuci, Madalina Chitez, Roxana Rogobete și Andreea Dinca, care au prezentat lucrarea Making international mobility student-friendly: a linguistically embedded assessment of higher education internationalisation strategies.

Rezumat:

Internaționalizarea este un cert obiectiv al universităților contemporane, care folosesc din ce în ce mai mult concepte precum diversitatea culturală sau globalismul ca argumente de marketing pentru a atrage studenții. Cu toate acestea, aceste concepte nu sunt întotdeauna clar definite în ceea ce privește valorile subiacente și experiența trăită. Am utilizat o abordare bazată pe lingvistică de corpus pentru a extrage descriptori ai termenului „internaționalizare”. În acest scop, am compilat corpus-ul INTER (Corpus of Internationalisation Terminology in Higher Education Institutions in Europe), care include texte extrase de pe website-urile a 50 de universități europene. Analizăm profilul lexical al cuvintelor conectate semantic cu noțiunea de „internaționalizare”. Pentru a verifica dacă aceste concepte „marketate” de internaționalizare corespund experienței trăite de studenți, folosim un al doilea corpus, LIVIT (Corpus of Lived Internationalisation Experiences), care include 300 de mărturii despre mobilitatea studenților. Toate datele și analizele surprind situația pre-COVID și sunt menite să ofere sugestii în elaborarea politicilor universitare post-COVID.

Mai multe despre conferință aici.

Textul integral al lucrării poate fi accesat aici.

Volumul conferinței poate fi accesat aici.