Mai 2021, workshop DIGITT – Studii literare

Mai 2021, workshopuri din seria DIGITT – Studiile literare în era digitală. De la cantitativ la calitativ în studiile literare și analiza discursului – la specializările I LL Română A+ A’

În perioada 12-20 mai 2021, studenții de la specializările Română A și A’ (anul I) din cadrul Facultății de Litere, Istorie și Teologie au participat la un nou workshop din seria DIGITT (Digital Linguistics Talks in Timișoara), intitulat Studiile literare în era digitală. De la cantitativ la calitativ în studiile literare și analiza discursului. Desfășurat online, modulul a presupus utilizarea platformei de analiză de corpus Voyant tools, permițându-le participanților să analizeze cantitativ și calitativ câteva texte lirice. De la simple frecvențe, la contexte metaforice sau nonmetaforice, la senzorialitate sau subiectivitate, studenții au exersat funcționalități ale instrumentului digital.

Afișul workshopului:

Activitățile studenților:

Le mulțumim studentelor Maria David și Octavia Cojocaru (anul I, LL Română-Engleză) pentru screenshots!