Septembrie 2022, International Conference for Learner Corpus Research (LCR 2022)

În perioada 22-24 septembrie, la Departmentul de Studii lingvistice și literare al Universității din Padova (Italia), a avut loc conferința internațională Learner Corpus Research (LCR 2022), organizată sub egida the Learner Corpus Association. Echipa de cercetare a fost reprezentată de Madalina Chitez, Cosmin Strilețchi și Karla Csürös, care au comunicat lucrarea Meeting ROGER: An open-access bilingual corpus search platform.

Fragment din rezumatul lucrării:

Această demonstrație software prezintă platforma de căutare ROGER, care conține un corpus bilingv cu acces liber. Platforma permite căutarea în cadrul recent lansatului corpus ROGER – Corpus of Romanian Academic Genres (Chitez et al. 2021), compilat de grupul de cercetare de la CODHUS (Centre for Corpus Related Digital Humanities) din cadrul Universității de Vest din Timișoara. ROGER este format din genuri de scriere academică redactate de novici, în limba română (L1) și engleză (L2), colectate de la universități românești, cu scopul de a investiga practicile de redactare. Platforma pentru corpusul ROGER a fost concepută și implementată ca o aplicație web distribuită pe mai multe platforme. Scopul său principal este de a oferi acces la datele corpusului studențesc de scriere academică, date ce pot fi consultate și evaluate într-un cadru contrastiv multidimensional. În special datorită accesului liber și a caracteristicilor sale bilingve, platforma de căutare a corpusului ROGER va fi de interes pentru cercetători din domenii precum lingvistica de corpus, scriere academică și analiza contrastivă (interlingvistică), studii de limbă pentru scopuri specifice și învățarea limbilor asistată de calculator.

Rezumatele comunicărilor pot fi descărcate aici.

Mai multe informații despre conferință pot fi accesate aici.

Pasaje din prezentare: